Motýlí vzhľad

Malé kontinentálne španiely sú psíky s veľmi vyváženou stavbou tela, vždy ladným a elegantným pohybom a hrdým držaním. Tmavé čokoládové očká im dodávajú ten roztomilý, takmer nezameniteľný pohľad a vďaka dlhému ňucháčiku nemávajú ani žiadne problémy s dýchaním, tak ako to bohužiaľ býva u niektorých iných malých plemien. V štandarde majú povolené na bielom podklade znaky akejkoľvek farby, preto sa tiež nikdy nemôže stať, že by sa narodili dva úplne totožné jedince. Takou zvláštnosťou sú aj ich roztomilé zajačie labky. Sú totiž o niečo dlhšie ako pri iných plemenách, čím veľmi pripomínajú labky králika, či zajačika a hustý, akoby veveričí chvostík.

  

Avšak jednoznačne najtypickejším znakom motýlika sú práve jeho nádherné veľké uši, pokryté veľmi dlhými jemnými závesmi. Tie spolu s bielou lysinkou (avšak nie striktne vyžadovanou štandardom) tiahnucou sa od ňucháča až niekde po temeno hlavy tvoria ten krásny nezameniteľný vzhľad motýľa. Lysinka predstavuje telo motýľa a tmavé, husto osrstené uši pôsobia na pohľad celkom ako motýlie krídla. Papillon a phaléne sa líšia medzi sebou práve postavením ušných bolcov. Zatiaľ čo phaléne má uši zvesené, papillon ich má mať správne vztýčené v uhle asi 45°. Odtiaľ tiež pochádzajú názvy oboch variet. Papillon v preklade z francúzštiny znamená motýľ, keďže uši papillona predstavujú podobu rozprestretých krídiel. Phaléne zase v preklade znamená nočný motýľ. Tie si v pokoji totiž zvyknú poskladať krídla dozadu, nie ich spojiť dokopy, a to zase pripomína zvesené uši phaléna. Motýliky majú veľmi starý pôvod, čo dokazujú maľby pochádzajúce už z počiatku trinásteho storočia, kde sú vyobrazované zakaždým s ušami zvesenými, čo dokazuje, že pôvdnejší je práve tento variant. Neskôr, pôsobením šľachtenia vznikla ďalšia varieta s ušami vysoko nasadenými. Prostredníctvom FCI boli uznané oba typy španielov, tie sa však od seba ničím iným nelíšia. Ich spoločný názov je Epagneul nain continental, čiže Malý kontinentálny španiel. Papillon a phaléne však často pôsobia ako motýle celým svojím telom. Keď behajú po lúke, hrajú sa, naháňajú a dlhá srsť vlaje všade navôkol nich. Chvíľami sa až zdá, akoby sa stal zázrak a oni sa naozaj vzniesli do vzduchu a začali lietať…takmer, ako skutočné motýle…

 

Motýlia povaha

Avšak pre motýlika vzhľad ani náhodou neznamená všetko, pretože práve povaha je to, čo z neho robí tak dokonalého a nenahraditeľného spoločníka. Motýliky sú výnimočné psíky, ktoré sa vyznačujú najmä svojou neustále veselou povahou a nevyčerpateľným množstvom energie. Také náramne živé, hravé a veselé klbká energie. Absolútne všetko čo robia, robia naplno. Milujú neustály pohyb, aport, hry a naháňačky, výlety ako aj celodňovú vysokohorskú turistiku.

 

Sú to veľmi pozorné, vnímavé a zvedavé psíky, mimoriadne vhodné na agility, dogdancing, obedience, ako aj skúšky základnej poslušnosti, v ktorých naozaj vynikajú. V rebríčku pracovnej inteligencie psov sa umiestnili na neuverieľnom 8. mieste. Spolupráca s človekom ich skutočne veľmi baví, visia na vás nedočkavo očami a idú sa zblázniť, len aby v momente mohli splniť akýkoľvek váš povel. Motýlik je veľmi jemné a citlivé plemeno, vyžaduje si preto aj adekvátne zaobchádzanie. Má absolútne neagresívnu a bezkonfliktnú povahu, je prítulný a veľmi naviazaný na svoju rodinu, perfektne tiež vychádza s ostatnými psami. No a to všetko sú dôvody, prečo je to plemeno, ktoré nie len výzorom, ale hlavne povahou pripomína motýlika. Krehké ale neúnavné, milé a vždy pozitívne naladené stvorenie.