Zdravie

Malý kontinentálny španiel je dlhoveké plemeno, ktoré nemá sklon ku rôznym špeciálnym ochoreniam, ako napríklad u jazvečíka (ochorenia chrbtice), mopsa (dýchacie ťažkosti), či kavaliera (srdcové ochorenia)... Je však žiadúce, aby rodičia šteniatka boli vyšetrení na dedičné ochorenia PRA (progresívna atrofia sietnice) a LP (luxácia jabĺčka). Psíkov je potrebné pravidelne očkovať a odčervovať. Motýlik nemá podsadu, a preto nie je vhodný na celoročný pobyt vonku v našich zemepisných šírkach. Pokiaľ je psík aktívny, netrasie sa a nie je chorľavý, nie je dôvod, aby bol na prechádzkach počas zimného obdobia oblečený alebo obutý. Soľ z posolených ciest prichytenú na labkách ľahko zmyjeme vodou. Pazúriky sa zvyknú samé obrusovať o zem a v takom prípade ich nie je potrebné zastrihávať. Iné je to u bočných pazúrov na predných labkách, ktoré je nutné pravidelne zastrihnúť špeciálnymi klieštikmi, aby neprerastali. Je vhodné kupovať paličky zo zatočenej stvrdnutej kože, ktoré sú jednak pre psíkov pochúťka a tiež im pomáhajú čistiť zuby. Pokiaľ má psík problémy s análnymi žľazami, je potrebné ich chodiť vytláčať k veterinárovi. Najvhodnejším prípravkom proti kliešťom je spot-on. Ak sa kliešť predsa len prisaje, stačí ho vytiahnuť špeciálnymi háčikmi O`Tom a kožu vydezinfikvať. Potom už stačí len miesto prisatia, ako aj psíka nejaký čas sledovať.

 

Výživa

Existujú 3 základné typy stravy pre psa, a to surová, varená a granulovaná strava. Psom najprirodzenejšia je surová strava, tiež nazývaná BARF. Surové, ako aj varené mäso je však potrebné vhodne dopĺňať prídavnými živinami a surovinami, preto je dobré si o nej naštudovať príslušnú literatúru. Granulovaná strava síce nepatrí medzi najideálnejšie riešenia, avšak je to hotové krmivo, ktoré obsahuje všetky zložky, ktoré pes potrebuje. Nie sú však granule ako granule. Rôzne značky granúl sa zložením výrazne líšia. Medzi tie najkvalitnejšie, ktoré dostať na Slovenskom trhu patria značky First Mate a Orijen. Stravu je možné aj kombinovať, pokiaľ je psík na to naučený odmalička a nemá s tým žiadne viditeľné problémy. To znamená striedať varenú stravu a granulovanú alebo surovú a granulovanú stravu. Dospelého psa kŕmime 1 až 2 krát denne. Hlavnou zásadou je nekŕmiť psa ľudskou stravou. Tá je totiž príliš slaná a korenená, prípadne obsahuje pre psa nestráviteľné zložky. Malý kontinentálny španiel nie je plemeno, ktoré by malo sklon k priberaniu, napriek tomu dávku krmiva musíme prispôsobiť jeho veľkosti a fyzickej aktivite.

 

Srsť

Srsť papillona a phaléna nie je náročná na starostlivosť. Netreba ju strihať, balíčkovať, trimovať, ani často kúpať. Srsť stačí raz za čas jemne prečesať obyčajnou kefou alebo kovovým hrebeňom. Problematické sú jedine dlhé a mimoriadne jemné závesy na ušiach, ktoré majú sklon k plstnateniu a preto je vhodné ich asi 2 krát do týždńa jemne prečesať malým kovovým hrebenčekom, a to najskôr redšie poukladanými ihličkami a potom do hladka dočesať nahusto poukladanými ihličkami. Srsť nemá podsadu, a preto je vhodná aj pre alergikov. Veľkým nepriateľom pre srsť sú ale bodliaky, ktoré ak sa zachumelia do uší je ťažké ich následne odstrániť. Ale nie nemožné. Chce to len mimoriadne veľkú dávku trpezlivosti, množstvo času, ako aj precízne zaobchádzanie. Bodliak treba rozdrobiť, buť to trhaním, alebo opatrným prestrihávaním malými nožničkami. Malé kúsočky sa pomalým trasivým pohybom totiž vyberajú ľahšie. Môžeme sa pokúsiť niektoré pramienky priebežne jemne vyťahovať, ale nie vždy to ide. Srsť sa u sučiek mení približne 2 krát ročne, ale pesíky na ušiach zostávajú, preto ak sa nejakým spôsobom odtrhnú, trvá veľmi dlhú dobu než znova dorastú. Motýliky stačí kúpať 2 krát ročne alebo vždy pred výstavou. Existuje množstvo tekutých a suchých šampónov, púdrov a sprejov na hebkú, jemnú, nadýchanú, lesklú, či belšiu srsť, stačí si vybrať, aj keď u tých najkvalitnejších sa ceny šplhajú relatívne vysoko.

 

Výstavy

Výstava je vzrušujúci zážitok a ak máte psíka s PP, no a bez vážnej vylučujúcej chyby, môžete ho zažiť na vlastnej koži aj so svojim havkom ako vystavovateľ a nie len ako pozorovateľ. Existuje niekoľko typov výstav cez klubové, medzinárodné či svetové, respektíve triedy, ako trieda šteniat, dorastu, mladých, otvorená a veteránov. Psíka ďalej môžeme prihlásiť na normálnu výstavu alebo na súťaž, či do junior handlingu. Ako sa však na takú výstavu treba pripraviť? Najskôr vyplníme prihlášku, zaplatíme poplatok a odošleme príslušnej organizácii. Je dobré si pre istotu najskôr 3 dni pred výstavou vypýtať od veterinára potvrdenie o zdravotnom stave zvieraťa. Psíka pred výstavou dôkladne okúpeme, vyfénujeme a použijeme kozmetické prípravky na srsť. Na výstavu zoberte očkovací preukaz alebo pet pas, informácie o kruhu, poradí vystavovaných psov atď. Dobrá je aj nejaká visačka alebo iné pripínátko, ktorým si o šaty môžeme na mieste pripnúť poradové číslo. Zabudnúť určite nesmieme výstavnú vôdzku farby, ktorá sa hodní k nášmu psíkovi, prípadne nejakú maškrtku či malú hračku na nenápadné upútanie pozornosti psíka v kruhu. Motýlik je zaraďovaný medzi spoločenské plemená, naviac má históriu psíka šľachtických rodín, obliecť by sme sa preto mali slušne. Oblečenie by malo ku psíkovi ladiť, zas na druhej strane ho ale v žiadnom prípade nesmie zatieniť. Vezmite pitie, misku na vodu, skladaciu stoličku, prepravku alebo kovovú ohradu či psí kočík, nejakú tú kozmetiku, kefy a hrebene. V kruhu sa riaďte pokynmi rozhodcu. Psík by mal byť od šteniatka vedený k rýchlej, ako i pomalej chôdzi pri ľavej nohe do kruhu v smere hodinových ručičiek, či rovno tam a späť a mal by byť navyknutý na výstavný postoj. Dôležité tiež je, aby psík v kruhu predviedol to, čo je pre motýlikov tak veľmi typické, teda svoju veselú, pozornú, zvedavú a priateľskú povahu, ľahké a elegantné nesenie tela a radosť z pohybu.

 

Chov

Odchovať šteniatka nie je vôbec jednoduchá ani lacná záležitosť, ale ak ste sa už rozhodli, určite nebudete ľutovať. Malého kontinentálneho španiela na Slovensku zastrešuje Klub chovateľov čiváv a papillonov so sídlom v Poprade, ktorý usporadúva klubové výstavy a bonitáciu. Bonitácia je vlastne uchovnenie vašeho psíka alebo sučky a prebieha podobne ako výstava. Po jej absolvovaní je váš motýlik chovný, teda vhodný na pripustenie. Stačí sa zaregistrovať v klube, teda vyplniť prihlášku a zaplatiť členský poplatok, ak máte sučku poslať žiadosť FCI o chránený názov chovateľskej stanice a po jeho schválení si vybrať vhodného a hlavne nepríbuzenského partnera, poradiť sa s klubovým poradcom pre chov plemena a sučku v období hárania pripustiť. Ďalší postup konzultujte v klube. Ku každému šteniatku dostanete preukaz o pôvode psa, skrátene PP, ktorý dáva budúcim majiteľom šteniatok relatívne vysokú záruku o ich zdraví, povahe a výzore. Myslite na to, že obaja rodičia šteniatok by mali byť vyšetrení na PRA a LP (spomínané vyššie). Šteniatka by mali stráviť aspoň 2 mesiace pri matke a byť odmala socializované. Pred odberom by mali byť očkované a odčervené a mala by byť vypísaná kúpna zmluva, ktorú podpíšu obe strany. Prejavom dobrej vôle sú aj rady do budúcna, nejaká tá hračka pre šteniatko, trocha krmiva, na ktoré je zvyknuté alebo niečo podobné.

 

A na záver - Prečo psa s PP?

Ak si plánujete zadovážiť čistokrvného psa, kúpte si ho aj s preukazom pôvodu od seriózneho chovateľa, len vtedy totiž máte istotu, že je skutočne čistokrvný a najmä, že je pravdepodobne naozaj zdravý bez závažných genetických porúch a tiež že spĺňa povahové i exteriérové vlastnosti plemena. Ak nie, prosím zachráňte život šteniatku, alebo už dospelému opustenému psíkovi z útulku. Ďakujeme!

 

 Smutné dôsledky množenia 

Na čo mi je preukaz o pôvode? (voľne šíriteľný článok)

 Nezabíjajte množením! (voľne šíriteľné plagáty) 

 Mali by ste poznať rozdiel (kampaň)