77 - Malý kontinentálny španiel

Epagneul nain continental

Pôvod

Francúzsko a Belgicko

Klasifikácia

9. skupina spoločenské a sprievodné psy. 9. sekcia kontinentálne trpasličie španiele, bez skúšky.

Dátum publikovania platného štandardu

17. 9. 1990

Celkový vzhľad

Tento nádherný malý španiel s dlhou srsťou má normálnu, harmonickú telesnú stavbu, jeho primerane dlhá papuľa je kratšia ako temeno. Je živý a smelý, ale aj robustný a má hrdé držanie. Pohybuje sa voľne a elegantne. Telo má v porovnaní s výškou trocha dlhšie.

Dĺžka

Meria sa od ramenného kĺbu po sedacie hrbolce.

Výška

Zodpovedá kohútikovej výške.

Hlava

V pomere k telu má normálne proporcie, je ľahšia a kratšia ako pri veľkých a stredných španieloch. Lebka nemá byť spredu ani zboku príliš okrúhla, niekedy má náznak čelovej ryhy. Papuľa je kratšia ako temeno, jemná, zašpicatená, zboku nie príliš preliačená, nikdy zdvihnutá. Chrbát papule je rovný a dosť výrazným čelovým sklonom (stopom) prechádza do čela.

Ťažšie psy majú čelový sklon menej výrazný, ale vždy zreteľný, veľmi malé psy majú čelový sklon výraznejší, ale nemá tvoriť prudký odskok.

Ňucháč

Malý, čierny, okrúhly, zhora trochu sploštený.

Pysky

Silno pigmentované, tenké, tesne priliehavé.

Chrup

Dosť silný, s dobre uzavretým normálnym zhryzom.

Jazyk

Nesmie byť viditeľný, je chybou, keď stále visí z papule alebo sa nevtiahne pri dotyku prsta.

Oči

Dosť veľké, široko otvorené, nie vypúlené, majú tvar veľmi širokej mandle. Oči sú na hlave dosť nízko umiestnené tak, že vnútorné kútiky ležia na deliacej línii medzi temenom a papuľou. Sú tmavej farby a veľmi výrazné. Viečka sú silno pigmentované.

Uši

Koža na ušiach je jemná a pružná. Postavené alebo visiace uši nesmú byť príliš špicaté, čo treba skontrolovať prstami. Uši sú nasadené pomerne vzadu na hlave a dosť ďaleko od seba, takže mierne zaoblenie lebky ostáva viditeľné.

Variant s visiacimi ušami – falén (phalene):

V pokoji sú uši vysoko nasadené, zreteľne nad líniou očí, sú ovisnuté, napriek tomu veľmi pohyblivé. Sú pokryté veľmi dlhou zvlnenou srsťou, čo dáva psovi veľmi pekný vzhľad.

Variant s postavenými ušami – motýlik (papillon):

Uši vysoko nasadené, s ušnicami dobre otvorenými a nasmerovanými do strán. Vnútorný okraj ušnice tvorí s horizontálou uhol približne 45°. V žiadnom prípade nesmú špičky uší smerovať kolmo nahor ako uši nemeckého špica. Takéto držanie uší treba trestať. Vnútorná strana ušnice je pokrytá pravidelne zvlnenou srsťou, pričom tá najdlhšia iba trochu presahuje cez okraj uší. Vonkajšia strana je naopak pokrytá dlhou srsťou, ktorá v bohatých strapcoch prečnieva cez okraje uší.

Párenie oboch variantov prináša často polopostavené uši s ovisnutými špicami. Takto nesené uši sú hrubou chybou.

Končatiny

Plecia

Lopatka a rameno sú dobre zauhlené a rovnako dlhé. Vytvárajú spolu normálny uhol a ležia tesne na tele.

Končatiny

Rovné, silné, dosť štíhle; pes nesmie byť vysokonohý. Pri pohľade zboku sa dá umiestnenie nadprstného kĺbu iba tušiť, zauhlenie päty je normálne. Pri pohľade spredu a zozadu sú končatiny rovnobežné.

Labky

Dosť dlhé, tzv. zajačie labky, stoja kolmo na vankúšikoch. Pazúriky silné, uprednostňujú sa čierne, resp. svetlé pri psoch s hnedým a bielym osrstením (biele pazúriky pri bielych psoch a pri psoch s bielymi labkami nie sú chybou, ak je pes inak dobre pigmentovaný). Prsty šľachovité, suché, vankúšiky pružné, medzi prstami bohatá jemná srsť, ktorá presahuje cez labky a tvorí špicu.

Telo

Krk

Stredne dlhý, trocha klenutý.

Hrudník

Široký, dosť hlboký; obvod hrudníka meraný medzi dvoma poslednými rebrami má zodpovedať približne výške v kohútiku; rebrá dobre klenuté.

Horná línia

Nesmie byť krátka, klenutá ani klesajúca, nesmie byť ani príliš rovná, bedrá silné, mierne klenuté.

Brucho

Trocha vtiahnuté.

Chvost

Dosť vysoko nasadený, skôr dlhý, s bohatými strapcami, ktoré tvoria peknú zástavu; keď je pes v strehu, nesie chvost zahnutý nad chrbtom, pričom sa špičkou dotýka chrbta; chvost nemá byť stočený, ani položený plocho na chrbte.

Osrstenie

Vlastnosti srsti

Bohatá, lesklá srsť bez podsady, zvlnená (nie kučeravá), nie mäkká, skôr pevná s hodvábnym leskom; dosť jemná, trocha zvlnená srsť plocho prilieha. Osrstenie pripomína malého anglického španiela, ale je iné ako má pekinský palácový psík, na druhej strane nesmie mať nič spoločné s nemeckým špicom. Na tvárovej časti, papuli, prednej časti končatín a pod pätami je srsť krátka. Na tele je stredne dlhá. Na krku je srsť dlhšia a tvorí golier a pekne zvlnenú, cez hruď siahajúcu hrivu. Na ušiach a zadných stranách predných končatín sú strapce, na hornej časti zadných končatín a na stehnách sú objemné nohavice z jemných prameňov; jemné chumáčiky môžu prečnievať pomedzi prsty, nesmú labky deformovať, ale dávajú im jemnejší vzhľad.

Príklad: psy v dobrej kondícii majú srsť na kohútiku dlhú asi 7,5 cm, na chvoste 15 cm.

Farba

Na bielom podklade sú prípustné všetky farby. Na tele a končatinách musí byť viac bielej. Biela lysinka na čele je vítaná. Biele znaky na spodnej časti hlavy sa pripúšťajú, ale prevažne biela hlava je chybou. Pysky, okraje viečok a hlavne ňucháč musia byť v každom prípade pigmentované.

Výška a hmotnosť

Kohútiková výška: asi 28 cm

Hmotnosť

Dve kategórie: psy a sučky ľahšie ako 2,5 kg, psy od 2,5 do 4,5 kg a sučky od 2,5 do 5 kg, minimálna hmotnosť: 1,5 kg

Pohyb

Hrdo kráča, pohyb voľný, plynulý a elegantný.

Chyby

Chyby

Temeno ploché, jablkové, alebo klenuté, ako majú malé anglické španiele, čelový sklon príliš výrazný alebo málo vyznačený, chrbát nosa vyklenutý (rímsky nos) alebo preliačený (sedlový nos), oči malé, vypúlené, príliš okrúhle, svetlé, s bielkom viditeľným, keď pes pozerá dopredu, ňucháč iný ako čierny, neúplne pigmentované okraje viečok a pyskov, podhryz a zvlášť predhryz sú hrubé chyby, krivé predné končatiny, zalomené záprstia, zadné končatiny, ktorých postoj v kolenách, pätách a labkách nie je kolmý, slabé zadné končatiny, vtočené a vytočené labky, ako aj labky, ktorých pazúriky sa nedotýkajú zeme, jednoduché alebo zdvojené vlčie pazúriky sa pokladajú za chybu krásy a odporúča sa ich odstrániť, stočený alebo na chrbte položený chvost (ide o kosti chvosta, nie o srsť, ktorá sa vďaka svojej dĺžke dotýka chrbta), osrstenie riedke, mäkké alebo vypĺznuté, kolmo stojaca alebo zježená srsť, vlnovitá srsť, podsada, ktorá naznačuje kríženie so špicom, kaprí alebo voľný chrbát.

Vylučujúce chyby

Ružový, alebo škvrnitý ňucháč, taký výrazný predhryz alebo podhryz, že sa zuby už nedotýkajú, ochrnutý, alebo stále viditeľný jazyk.    

Poznámka

Psy musia mať obidva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku.